Büyükçekmece Dövme (Tattoo) nedir? ve Dövmenin Tarihi

Avcılar Profesyonel Dövmeci
Kasım 24, 2019
Dinde Dövme Beylikdüzü Dövmeci
Şubat 22, 2020

Jason Dövme

Dövme ( Tattoo) nedir: İnsan vücuduna sivri bir materyal yardımıyla deri altına boya (bitki köklerinden elde edilen) aktarılmasıyla yapılan desen ve işaretlerin genel adıdır. Tattoo kelimesi ise iki ana kökten oluşur: Polinezya dilinde “çakma” anlamına gelen”ta” ve Tahiti dilinden “damgalamak” anlamına gelen “tatau.

Dövmenin Tarihi : Dövme tarihi M.Ö yıllarına kadar dayanır kesin bir tarih olmayıp birçok yerde’ de net bir tarih verilmez, Amerika Yerlileri , Afrika, ‘daki kabileler Hindistanlılar ve Japonların bazı bölgelerinde  dövmeyi unvan belirlemek için kullanmışlardır örnek olarak inşaları ayırt etmek için köleefendiergenişçiasker gibi sınıflandırmak  amaçlı kullanılmıştır.Bu bölgelerin bazılarında ise  büyü olarak yani kötü ruhlardan koruyucu tılsım halk dilinde binevi nazarlık muska amaçlı inanılış gösterilmiştir.
Antik Trak kavmi dövmeyi asalet nişanesi sayarken, eski yunanlılar için ahlaksızlık damgası gibiydi. Çağlar boyu Avrupa’da kaybolan dövme geleneği Kaptan Cook’un 1769’daki ilk seyahatleriyle birlikte denizciler arasında yaygınlaşıp egzotik biçimde renklilik kazandı. 19. yüzyıl İngiltere’sinde Galler prensinin 1862’de kutsal toprakları ziyareti sonrası koluna haç dövmesi yaptırması,Kral 7.Edward’ın Oğlu George’nun 1882’de Japonya ziyareti sırasında bileğine bir canavar motifi işletmesi sonucu dövme İngiltere’de soylular arasında moda olmuştu. Dövmeler kadınlar tarafından bir güzellik nişanesi, bir süs, bir takı olarak ve karşı cinse kendini beğendirme ; aşk, sevgi, cinsellik gibi eğilimlerini ifade etmenin etkin bir aracı olarak görülmekte ve kullanılmaktadır. Erkeklerde dövme bir süsten ziyade gücün, kuvvetin sembolü olarak kullanılmakta buna bağlı olarak karşı cinse cinsel mesajların gönderiminin bir aracı olarak kullanılmaktadır.

Büyükçekmece dövmeciniz Engin Karahasan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın